Результати опитування обізнаності українців про систему гарантування вкладів фізичних осіб.

21 червня 2018 року в м. Одеса Фонд гарантування вкладів фізичних осіб представив результати опитування щодо обізнаності українських споживачів фінансових послуг про систему гарантування вкладів, проведеного за підтримки Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору». ФГВФО це установа, яка виконує спеціальні функції у сфері гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. Вона є економічно самостійною установою, яка не має на меті отримання прибутку.
Основною метою діяльності Фонду є захист прав і законних інтересів вкладників банків. Одеса стала другим обласним центром, у якому було публічно презентовано результати загальнонаціонального опитування, у рамках проведення Фондом гарантування регіональних прес-клубів.

Опитування для визначення рівня обізнаності громадян про систему гарантування вкладів Фонд гарантування проводить уже вдруге, вперше це було в 2015 році. Проект USAID надав фінансування для його проведення. Його результати допоможуть Фонду гарантування спланувати свою інформаційно-просвітницьку діяльність з метою підвищення рівня фінансової обізнаності громадян.
Основні результати опитування свідчать, що українці:
• Достатньо обізнані щодо розміру гарантованої суми відшкодування (49% обрали правильний варіант відповіді в цілому по Україні, 40% по центральному регіону, та 68% по Кіровоградській області);
• Знають про наявність гарантії за вкладами в іноземній валюті (51% опитаних надали правильну відповідь, 68% по Кіровоградській області), однак не знають деталі – у якій валюті виплачується відшкодування та за яким саме курсом (лише 16% знають, що виплата здійснюється за офіційним курсом на день початку процедури виведення банку з ринку);
• Вважають, що в Україні гарантуються абсолютно всі вклади, які фізичні особи розміщують у будь-яких фінансових установах (19 % обрали цей неправильний варіант відповіді) або у будь-якому банку (цей неправильний варіант обрали 50%), однак це не передбачено чинним законодавством України
• За останні два роки не мали негативного досвіду за вкладами в банках, однак попри це намагаються не тримати кошти в банках (55% опитаних не мають в банках жодних коштів в цілому по Україні та 77% по Кіровоградській області, а 33% – тримають лише незначну частину своїх статків в цілому по Україні та 15% по Кіровоградській області).
Крім того, 52% опитаних в цілому по Україні та 56% по Кіровоградській області вказали, що чули про Фонд гарантування, однак практично нічого не знають про особливості самої системи гарантування вкладів та її функціонування (31% не знають про неї нічого, а 50% – знають мало).

При виборі банку для розміщення депозиту громадяни зважають на два фактори – наявність гарантії повернення вкладу (56% в цілому по Україні й 38% по Кіровоградській області) та відсоткову ставку за вкладом (53% в цілому по Україні й 35% по Кіровоградській області). Вивчають побіжно зміст договору з банком у процесі відкриття рахунку 38% опитаних, а 34% в цілому по Україні й 25% по Кіровоградській області – ретельно. Більше половини бажають отримувати інформацію щодо системи гарантування вкладів через банк, у якому вони відкривають депозит.
Наступним містом, у якому буде проведено засідання регіонального прес-клубу з презентацією дослідження стане Харків.

Це загальнонаціональне опитування методом «обличчя-до-обличчя» проводилося українською маркетинговою дослідницькою компанією InMind у грудні 2017 року, а в 2015 році опитування відбувалося по телефону. При цьому було опитано 2006 респондентів віком від 18 років (репрезентативно до структури населення країни) у всіх регіонах України, окрім АР Крим, територій Донецької та Луганської областей, які не є підконтрольні Уряду України. Розмір теоретичної похибки не перевищує 2,2%.

Віталій Приходько

Залишити відповідь